Fascial Flow® Formiddags-forløb starter fredag 30/10
Detaljer
Vil du med på nyt Fascial Flow® Forløb i Roskilde/Himmelev? Så starter et formiddagsforløb af 7 gange fredag d. 30/10 kl. 10-12!
Detaljer
Vil du med på nyt Fascial Flow® Forløb i Roskilde/Himmelev?
Så starter et formiddagsforløb af 7 gange fredag d. 30/10 kl. 10-12!
Der har været stor interesse for mit torsdagsaftenhold med start 29/10 - så jeg har nu besluttet at oprette dette formiddagshold til dem, som gerne vil deltage om formiddagen.
Det starter allerede fredag d. 30/10 - så jeg vil anbefale dig hurtig tilmelding, da jeg allerede har nogle forhåndstilmeldinger.
Det vil glæde mig også at dele Fascial Flow® med DIG 🙂
Fascial Flow® er en levende bevægelsesform, som tilbyder en rigdom af forskellige bindevævsbevægelser – som både kan være blødgørende, styrkende, meditative, dynamiske, blide samt oplevelsesorienteret. Fascial Flow® giver bl.a. friere bevægelighed, styrket integritet – samt øget velvære, sanselighed og liv.
Bindevævsbevægelserne vitaliserer og smidiggør bindevævet, samt regulerer og stabiliserer kroppen og nervesystemet – på kroppens egne præmisser.
Tidligere deltager udtrykker: "Det er den bedste kropstræning, jeg har mødt i mange år!" Så der er masser af gode grunde til at starte på et til Fascial Flow® Forløb 🙂
Indhold på forløb af 7 gange
- 1. mødegang vil jeg lave et lille intro-oplæg om hvad bindevævet er.
- Du vil blive guidet i forskellige former for bindevævsbevægelser: "Præcise instruerede strukturelle bevægelser", som bl.a. opbygger og styrker kropsholdning samt bevægelighed indefra. "Selvudforskende bevægelser", hvor jeg guider dig i gang, hvorefter du selv giver plads og liv til kroppens egne intuitive bevægelser, hvilket bl.a. afbalancerer nervesystemet.
- Forløbet på 7 gange giver dig mulighed for at prøve både flere forskellige Fascial Flow® bevægelser - og samtidig også prøve de samme bevægelser flere gange, så du lærer dem at kende, og selv vil kunne bruge dem i din hverdag.
- Du vil blive introduceret til forskellige principper, som er en form for opmærksomhed/bevidsthed som integreres sammen med bevægelserne.
- Du kommer til at bruge flere forskellige redskaber - eks. sten, træstokke, forskellige bolde, elastikker, stole.
- Der tages hele tiden udgangspunkt i egen krop og ressourcer – og der er god mulighed for at regulere og tilpasse bindevævsbevægelserne, hvis man har skader eller fysiske udfordringer.
Læs mere om Fascial Flow® her på www.bodysource.dk
Fascial Flow® er for dig, der f.eks.:
- Har brug for at løsne op for fysisk og psykisk betingede spændinger.
- Ønsker større mobilitet, mere lethed og friere bevægelighed.
- Har brug for at regulere nervesystemet og få ro i krop og hoved.
- Ønsker øget sanselighed og større kropsbevidsthed.
- Kan lide kreative, udforskende og nydelsesfuld bevægelse – uden præstationsfokus.
Læs et par tidligere deltageres oplevelse af Fascial Flow® og undervisningen
- ”Jeg oplevede stor grad af mulighed for fordybelse og nærvær. Virkningen af bevægelserne varede flere dage.” Eva
- ”Jeg kan godt lide de rolige blide bevægelser af kroppen. Det giver fred, ro og nærvær i hovedet og en fantastisk afslappet følelse i hele kroppen.” Anette
- ”Jeg har opdaget steder i min krop, jeg ikke viste, jeg havde – og jeg fik mere overskud." Helle
- ”Susanne har overblik og har blik for den enkelte. Jeg føler mig set, når Susanne underviser. Dygtig menneskeligt og fagligt.” Eva
Information & tilmelding
- 7 fredage kl. 10.00-12.00: 30/10 + 6/11 + 13/11 + 20/11 + 27/11 + 4/12 + 11/12.
- Undervisningssted: Studio 51, Himmelev Bygade 51, 4000 Roskilde.
- Pris: 1.500 kr.
- Tilmelding via mail: Send mail til Susanne på info@bodysource.dk
- Betaling: Afvent mail (fra Susanne) med bekræftelse på, at der fortsat er plads. Susanne sender derefter mail med betalingsinformationer til dig - og du er så sikret din plads, når du har betalt! Betal venligst IKKE før du har modtaget denne bekræftelsesmail fra Susanne! Pengene refunderes ikke ved evt. afmelding!
- Yderligere information: Når du er tilmeldt og har betalt, sender Susanne dig mail med yderligere information om workshoppen vedr. Covid19-retningslinjer, påklædning, hvad du skal medbringe.
- Evt. spørgsmål til: Susanne Laugesen tlf. 22 32 55 01.
Er du nysgerrig på at udforske dit bindevæv, din krop og dig selv gennem blide bevægelser?
Så er Fascial Flow® noget for dig - og jeg vil glæde mig til at dele Fascial Flow® med dig:-)

Tidspunkt
(Fredag) 10:00 - 12:00
Der er lukket for kommentarer.